You are currently viewing Dowóz dzieci niepełnosprawnych

Dowóz dzieci niepełnosprawnych

  • Szanowni Państwo zachęcamy do składania wniosków dotyczących dowozu dzieci/uczniów niepełnosprawnych do przedszkola / szkoły / ośrodka wychowawczego na rok szkolny 2022/2023.

Podobnie jak w latach minionych, możliwe są dwie formy wyboru dowozu dzieci/uczniów:

  1. dowóz zbiorowy organizowany przez gminę,
  2. dowóz indywidualny realizowany przez rodziców/prawnych opiekunów – refundowany przez gminę.

Wnioski można pobrać ze strony Centrum Usług Wspólnych w Stąporkowie (poniżej) lub w siedzibie CUW.

 

Dowóz zbiorowy dzieci/uczniów niepełnosprawnych w roku szkolnym 2022/2023

Usługa świadczona jest przez wyłonioną w drodze postępowania przetargowego firmę transportową, która zapewnia dowóz pojazdami przystosowanymi do przewozu osób niepełnosprawnych oraz opiekę podczas przejazdu.

Wniosek należy złożyć do dnia 29 lipca 2022 r. w Centrum Usług Wspólnych w Stąporkowie ul. Piłsudskiego 114, 26-220 Stąporków. Do wniosku należy dołączyć załączniki wskazane we wniosku.

Wzór wniosku o zorganizowany dowóz niepełnosprawnego ucznia do przedszkola / szkoły / ośrodka w roku szkolnym 2022/2023

 

Dowóz indywidualny dzieci/uczniów niepełnosprawnych w roku szkolnym 2022/2023

Dowóz dzieci/uczniów niepełnosprawnych do szkół i placówek oświatowych przez rodziców będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach tj. na podstawie indywidualnych umów zawieranych pomiędzy rodzicem/prawnym opiekunem dziecka/ucznia niepełnosprawnego a Gminą Stąporków reprezentowaną przez Burmistrza i polega na zwrocie poniesionych kosztów.

Wniosek należy złożyć do dnia 26 sierpnia 2022 r. w Centrum Usług Wspólnych w Stąporkowie ul. Piłsudskiego 114, 26-220 Stąporków następujące dokumenty. Do wniosku należy dołączyć załączniki wskazane we wniosku

Wzór wniosku o dowóz indywidualny niepełnosprawnego ucznia do przedszkola/szkoły/ośrodka w roku szkolnym 2022/2023

Wnioski, które wpłyną po tym terminie, będą rozpatrywane w możliwie najszybszym czasie i będą obejmowały zwrot kosztów od dnia podpisania umowy.

W razie dodatkowych pytań należny kontaktować się pod nr tel. 512 713 841

Przypominamy, iż zgodnie z art. 32 ust. 6 oraz art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) Gmina zobowiązana jest do:

zapewnienia niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta)
a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice;

zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową,
z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;

zapewnienia dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:

a) 24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,

b) 25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;

zwrotu kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 2 i 3, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 2 i 3, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem, a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.

Zgodnie z ww. przepisami kwota zwracana rodzicom lub opiekunom będzie obliczana na podstawie wzoru matematycznego zaprezentowanego poniżej, który określa koszt jednorazowego przewozu:

Koszt = ( a – b)* c * d/100

gdzie:

a – liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego, ośrodka rewalidacyjno- wychowawczego, szkoły podstawowej albo szkoły ponadpodstawowej, a także przewozu rodzica z tego miejsca do miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, i z powrotem;

b – liczba kilometrów przewozu drogami publicznymi z miejsca zamieszkania rodzica do miejsca pracy i z powrotem, jeżeliby nie wykonywałby przewozu, o którym mowa w lit a;

c – średnia cena jednostki paliwa w danej gminie, właściwego dla danego pojazdu (średnią cenę jednostki paliwa w Gminie Stąporków określa na każdy rok szkolny Rada Gminy Stąporków, w drodze uchwały, uwzględniając ceny jednostek paliwa na stacjach występujących na terenie gminy);

d – średnie zużycie paliwa w jednostkach na 100 km dla danego pojazdu według danych producenta pojazdu (dane z książki pojazdu danego modelu, cyklem mieszanym).

Pliki do pobrania:

Uchwała w sprawie określenia średniej ceny paliwa w gminie Stąporków na rok szkolny 2022/2023